PHYSICS
← Back

Science Bowl Question

📅 NSB 2011🎓 HS🔄 Round 5#️⃣ Q22🌟 Bonus✍️ Short Answer

A 9-volt battery costs $1.49 and will run a portable DVD player for 6 hours, supplying 25 milliamperes of current. What is the cost per kilowatt hour of the battery's energy to the nearest $100?

🚀

Take Your Prep to the Next Level

Practice with interactive modes, adaptive testing, and detailed stats on our main app.

Launch Interactive Practice