Science Bowl Question

📅 NSB MS 2010🎓 MS🔄 Round 6#️⃣ Question 25❓ TOSS-UP📝 Multiple Choice

In the gift shop, semi precious gemstones sell for $12 per pound. If there are 15 stones in a pound, what is the unit cost per gemstone?

W) 75 cents
X) 80 cents
Y) $1.06
Z) $1.25
🚀

Take Your Prep to the Next Level

Practice with interactive modes, adaptive testing, and detailed stats on our main app.

Launch Interactive Practice