Science Bowl Question

📅 NSB MS 2016🎓 MS🔄 Round 13#️⃣ Question 1🌟 BONUS✍️ Short Answer

Nelly bought a mixture of two types of her favorite candies, costing 40 cents and 50 cents per ounce, respectively. The cost of 50 ounces of her mixture was $21.80. How many ounces of the 50-cent candy were in the mixture?

🚀

Take Your Prep to the Next Level

Practice with interactive modes, adaptive testing, and detailed stats on our main app.

Launch Interactive Practice